Dostoyevskinin Baş Yapıtlarından

Dostoyevskinin Baş Yapıtlarından

DOSTOYEVSKİNİN baş yapıtlarından olan kitap okuyucuya manidar dersler verecek nitelikte Nitekim bu kitap Dünya klasiklerine girmiş bir baş yapıttır. Bugün ki yazımızda hakkında biraz bilgi paylaşacağız dediğimiz gibi yalnızca biraz devamını okumanızı istiyoruz buyurun ;

Fakir iki genç olan Raskolnikov, başarılı olmasına rağmen hukuk fakültesini maddi sebeplerden ötürü yarıda bırakmak zorunda kalmıştır.

Paranın, parayla ne yapılacağını bilmeyen, insanlık ailesine parazit olan aşağılık insanların elinde iken, toplumun gelişmesine büyük katkılar sağlayabileceklerin para sıkıntısı çekmesinin yanlış bir düşünce olduğunu düşünmektedir. Bu yanlışlığı düzeltmek üzere yaşlı ve zengin olan bir tefeciyi, görgü tanığı bırakmamak için öldürür.

Kimsenin kendisini görmediğini ve geride bir iz kalmadığını bildiği halde, Raskolnikov müthiş bir tedirginlik içine düşer. İnsanlığını, masumiyetini yitirmiştir. Ailesi için fahişelik yapan temiz kalpli Sonya`ya suçunu itiraf eden Raskolnikov, polise de teslim olur ve cezasını çekmek üzere Sibirya`ya gider.

iofir