Bülbülü Öldürmek Kitabı

Bülbülü Öldürmek Kitabı

SCOUT’un ağabeyi Jem’in on üç yaşındayken kolu kırılmasıyla başlayan olaylar ve kendi Aralarında kolunun neden kırıldığını konusunda farklı nedenler söylerler ve Babaları Atticus ikisinin de haklı olduğunu söyler. Bu Evde Jem, Scout, babaları Atticus ve aşçıları Calpurnia ile birlikte Maycomb isimli küçük bir kasabada yaşamaktadırlar. Anneleri ise; onlar daha küçükken ölmüştür.

Her yaz mahalle komşularının yeğeni Dill gelmesiyle bu çocuklar birbiriyleriyle oyunlar oynarlar… Bütün yaz komşuları Boo Radley’i dışarı çıkarmak için uğraşırlar. Ve Babaları Atticus bir avukattır ve çok yoğun çalışmaktadır. O yıl Scout’ta okula başlar. Öğretmeni Scout okumayı bildiğini fark edince ona kızar okumasını yasaklar ve akşam babasına Okula gitmek istemediğini ve sebeplerini anlatır., babası’da bu duruma çare olarak akşamları kitap okuya bilecekleri konusunda söz verince okula gitmeye ikna olur. Ama okulda çok sıkıntı yaşar ve diğer öğrenciler de onunla dalga geçmektedir.

Bir gün Okula giderlerken önünden geçtikleri bir ağaca birileri hediyeler ve şeker koyar ancak Nathan Radley ağaçtaki o kovuğu çimentoyla kapatır. Dill o yaz yine gelir ama Scout’la çok oynamazlar artık. Scout O da Bayan Maude’nin terasında yaz boyunca ikindi vakitleri oturarak onunla sohbet eder.

O kış ihtiyar Bayan Radley ölür. Bayan Maude’ nin evinde yangın çıkar, çocuklar ve komşular ona yardımcı olurlar. O sıralar Atticus’un zenci bir adamın davasına bakması istenir. Bu duruma Maycomb’ lular çok tepki gösterirler. Okuldaki çocuklar da Scout ve Jem’le dalga geçer. Babaları aldırış etmemelerini ve dik durmalarını söyler. Komşuları Bayan Dubose’dan ikisi de çok korkmaktadırlar ama Bayan Dubose babalarının bu davaya bakmasıyla ilgili laf edince Jem Bayan Dubose’un bahçesindeki çiçekleri yolar ve dağıtır. Babaları özür dilemesini ister Jem den. Bayan Dubose Jem’in her gün gelip kendisine kitap okumasını ister. Scout’ la beraber her gün gidip kitap okur ama Bayan Dubose kısa bir zaman sonra ölüm diye bir gerçekle karşı karşıya kalır. Babaları Bayan Dubose’ un çok yaşlı ve hasta olduğunu yıllardır ağrılarını dindirmek için morfin kullandığını, artık acılarının dindiğini söyler.

Bir gün Calpurnia çocukları kendi gittiği bir kiliseye götürür. Çocuklar da orda diğer zencilerle tanışır ve onların iyi birer  insanlar olduklarını öğrenir. Babalarının davasına baktığı Tom Robinson Bay Ewell’in kızına tecavüzden suçlanmaktadır. Ama işin aslında kız Tom’ a iftira atmaktadır ama zenci olması sebebiyle kimse inanmaz. O sıralar çocuklara göz kulak olmak için Alexandra Hala gelir. Scout’un bir erkek gibi davranmasını istemez, atık bir hanımefendi gibi davranması gerektiğini söyler, elbise giydirmeye çalışır.

Mahkeme günü gelince tüm Maycomb sanki panayır izlemeye gider gibi mahkemeye gider. Bunu öğrenen Scout, Jem ve Dill de gizlice mahkemeye giderler. Herkesin ifadeleri tek tek alınır. Ancak jüri üyeleri Tom’u, tüm deliller aksini gösterse de, suçlu bulur. O dönemin şartlarında bir zenci suçlu bulunursa cezası idamdır. Tom’da idam edilir. Çocuklar bu duruma çok üzülürler.

Ekim ayının sonlarında okulda bir gösteri yapılacaktır ve Scout jambon kılığına girecektir. O gün gösteriyle Jem’ le ikisi giderler. Dönüşte de yol çok karanlıktır Scout kıyafeti çıkarmak ister. O esnada birisi çocuklara saldırır. Daha sonra ise aniden bir adam durur ve onları kurtarır. Çocuklar karanlıktan kimseyi göremezler. Babaları gelir, Jem’in kolu kırılmıştır. Onu hemen tedaviye alırlar. Scout abisi için çok endişelenir. Ama doktor ve babası iyi olacağını söylerler. Bu esnada çocuklara saldıran Bay Ewell’ in karnına bıçak saplanmış cansız bir şekilde yerde yatmakta olduğunu görürler. Atticus Jem’ in yapmış olmasından endişelenir ama Bay Ewell çocukları öldürmeye çalışırken ayağı takılmış ve bıçağın üzerine düşmüştür. Bay Tate olayı aydınlatır, kimsenin suçlu olmadığını söyler. Çocukları kurtaransa Boo Radley’ dir. Scout onu görünce çok sevinir. Ağaç kovuğuna hediyeleri koyanın da Boo olduğunu anlar. Scout onunla terasta oturur. Babasına Boo’ nun çok iyi bir insan olduğunu söyler.

Harper Lee’nin Bülbülü Öldürmek kitabı modern Amerikan edebiyatının klasik yapıtlarından biri olan ve gerçek yaşamda şahit olduğu olayları işleyen ve içeriği gerçekte yaşanmış olaylara dayanan bir romandır…

iofir