Canan Tan-İz Romanı

Canan Tan-İz Romanı

VERDA babasının izinden giden başarılı bir avukattır. İstanbul’da huzurlu bir hayat sürerken Ankara’dan gelen haberle hayatı değişir. Babası avukat Vedat Karacan intihar etmiştir. Babasının ölüm haberini duyunca onunla ilgili pişmanlıklarını hatırlar.

Çocukken annesi Semra ve babası Vedat ile Ankara’da mutlu bir yaşam sürmektedir. Yıllar ilerledikçe annesi ve babasının arasındaki sevgi bitmeye başlar. Verda üniversiteye başladığında ayrılmaya karar verirler. Ayrılığı bu kadar ertelemenin nedeni ise Verda’nın ayrılıktan etkilenmesini önlemektir. Ama aralarındaki tartışmalardan Verda’nın daha çok etkilendiğini fark etmemişlerdir. Semra Hanım evliyken eşinin her zaman kendini aldatacağından korkmuş ve hep bu korkuyla yaşamıştır. Bunun en büyük nedeni ise Vedat’ın kendisinden 6 yaş küçük olmasıdır.

Semra ve Vedat’ın ayrılığından sadece 3 ay sonra Vedat evlenmeye karar verir. Evleneceği kişi ise Semra ve Verda’nın da çok iyi tanıdığı, sürekli evlerine girip çıkan Meliha Hanım’dı. Bunu öğrenen Semra şüphelerinde haklı olduğuna ve Vedat’ın kendisini aldattığını anlar ve bunun için Meliha Hanım’ı suçlar. Ama bu konuda haksız olduğu yıllar sora ortaya çıkacaktır. Babasının evliliğinden sonra Verda babası ile tüm ilişkisini keser. Hayatı umursamaz hale gelir ve okula da eskisi kadar önem vermez. Arkadaş çevresi, davranışları, giyim tarzı değişir. Babasını cezalandırmak için babasına evleneceğini bile söyler. Evleneceğim dediği Muzo’yu ise ne kadar çok sevdiğini ayrıldıktan sonra fark eder. Muzo’yla ayrıldıktan sonra eski yaşamın geri döner. Okulunu bitirir ve başarılı bir avukat olur.

Ankara’da çalışırken eşi Bülent’le tanışır. Başarılı bir gazeteci olan Bülent’in başından bir evlilik geçmiş ve Verda’dan 14 yaş büyüktür. Ailesinin tüm karşı çıkmalarına rağmen Bülent’le evlenir ve İstanbul’a yerleşir. Babası ile Bülent’i evlenmeden önce tanıştırıştır ama daha sonra ne nişanlarına ne de düğünlerine çağırmamıştır. Yıllar sonra oğlu Kaan dünyaya geldiğinde annesinin yanına Ankara’ya ziyarete gelmiştir ve bu sırada babası ile 2 yaşına gelen oğlu Kaan’ı tanıştırmıştır. Burada da amacı babasına torununu bir kere gösterip ona torununun özlemini yaşatmaktır.

Babasıyla uzun yıllar görüşmedikten sonra onu görmeye Ankara’ya gideceği günlerde babasını ölün haberi gelmiştir. Yıllar sonra babasının evine gitmiş ve Meliha Hanım’la karşılaşmıştır. Meliha Hanım’ın üzüntüsünü görünce onun babasını ne kadar çok sevdiğini anlamıştır. Babasının cenazesinden sonra bir süre daha Ankara’da kalmış ve babasını intihara sürükleyen sebepleri aramaya başlamıştır.

Bir iz ararken babasının son baktığı davayı öğrenir ve o davaya bakmak için gönüllü olur. Çayyolu davası Arslanlı ailesi ve Alpagutlar arasında yıllardır süregelen bir arazi davasıdır. Verda Arslanlı ailesinin avukatlığını yapmaya başlar. Karşı tarafın avukatı ise meslek hayatına Vedat Karacan’ın yanında stajyer olarak başlayan Vural Türkoğlu’dur. Bütün duruşmalarda Verda’ya konuşmaları gerektiğini söyler ama Verda yanlış olacağını düşündüğü için asla kabul etmez. Bir yıl sonra Vural Türkoğlu Verda’yı ikna eder ve Arslanlı ailesi ile bildiği bütün gerçekleri anlatır. Öğrendikleri sonrasında davadan vazgeçmeyi düşünen Verda, babası hakkında bir şeyler öğrenebilme ümidiyle davaya devam eder.

Dava sürerken Verda’nın ailesinde de işler pek yolunda gitmez. Eşi Bülent’le yıllar içinde biriken kırgınlıklar onları boşanmanın eşiğine getirir. Annesi Semra ise Alzheimer hastalığına yakalanmış ve durumu giderek kötüye gitmiştir. Eski eşi Vedat’ın ölümünü öğrenmek Semra Hanım’ın hastalığını tetikleyen en önemli nedendir. Babasının ölümünden 2 yıl sonra annesi de hayatını kaybeder. Annesinin son zamanlarında kendisine her konuda yardımcı olan eşi Bülent ile ayrılmaktan vazgeçerler ve artık birbirlerini daha iyi anlamaya başlarlar.

Annesinin ölümünden bir süre sonra Vural Türkoğlu Verda’yı arar ve artık her şeyi öğrenmenin vakti geldiğini söyler. Onu İzmir’de Akyaka isimli bir kasabaya gönderir. Burada babası ile ilgili bütün gerçekleri öğrenir. Babasının davadan vazgeçmek istediğini ama neden vazgeçemediğini, onu intihara sürükleyen nedenleri, Meliha Hanım’ı yıllarca boş yere suçladıklarını öğrenir. Artık Çayyolu davası ile ilgili de her şey öğrenmiştir ve bu davayla ilgili seçeceği iki yol vardır. Ailesine ve sevdiklerine zarar vermeyecek olan şeyi yapmaya karar verir.

Canan Tan Sosyal Medya Platformunda En çok dikkat çeken Romanlarından Biridir.

iofir