Kral Mutsuz Hikayesi

Kral Mutsuz Hikayesi

Bir zamanlar zengin ama oldukça mutsuz olan bir kral varmış. Mutlu olmak için ne kadar uğraşsa da mutlu olmayı bir türlü başaramıyormuş.

Ülkenin en bilge kişisini huzuruna çağırtıp nasıl mutlu olabilirim bana deva ol derdime çare bul demiş.

– Kralım, mutsuzluktan kurtulmak istiyorsanız çözüm oldukça basit demiş  mutlu bir adam bulup onun gömleğini giymeniz gerekmektedir

Kral adamlarına emir vermiş derhal bu mutlu adamı bulup huzuruma getirin demiş, vezir ve adamlarına ülkede aranmadık yer bırakmamışlar. Ancak mutlu biri ile karşılamamışlar. Kimileri eşinden, kimileri yoksulluktan, kimileri de hayırsız çocuğundan şikayetçilermiş. En sonunda çaresizlik içinde saraya dönmeye karar vermişler, kırık dökük bir evin önünden saray yolunu tutarlarken bu evin içinden  birinin şöyle dua ettiğini duymuşlar:

– Allahım, sana şükürler olsun. Sağlığım yerinde, karnım bugün de doydu, bugüne kadar rızkımı eksik etmedin. Ben mutlu olmayayım da kim mutlu olsun diye dua ediyormuş..

Sonunda mutlu birini bulduk diye kralın adamları hemen içeriye dalmışlar. Bu adamın gömleğini alıp krala götürelim diye mırıldanmaya başlamışlar. Fakat içeri girince bir de ne görsünler, adamın sırtında gömlek bile yokmuş..

Hayat akarken zaman geçerken insan mutluluğu arar durur. Sahip oldukları mal mülk ne kadar çok olursa olsun hep daha fazlasını isteyen, sahip olduklarıyla geçinemeyen yetinmeyen kendini asla mutlu hissedemez. Mutluluğu kendi içinde arayan ve kendinden memnun olup haline şükreden mutluluğu her daim bulacaktır.

iofir