Anatolium Marmara Avm’de Yaşananlar

Anatolium Marmara Avm’de Yaşananlar

Sizlere Güzel Pazar günümün nasıl rezil bir hal aldığından bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere son dönemlerde Alışveriş merkezleri çığrından çıktı önceleri bir alışveriş merkezine gitmek için saatlerce yol çekilirdi şimdi ise semt başına en az 3 Avm düşüyor.

Kalabalık toplumlarda sokak kültürü sosyalleşme arkadaş toplantıları çocuklar ile vakit geçirmede azalınca otomatik olarak bu alışveriş merkezlerine tıkılıyoruz. Tabi her yeni gün bir üst seviyedeki açıldığı için diğeri out oluyor. Tercih edilmiyor yeni arayışlar içine giriyoruz Tüketim çılgınlığı da nitekim böyle başlıyor öyle değil mi?

Her neyse İstanbul da ikamet eden biri olarak siz de biliyorsunuz ki kafanızı çevirdiğiniz her köşede bu tarz kapalı mekanları bulmanız oldukça mümkün hatta yoksa talep edin açıyorlar…

Ailece uğrak noktamız olan bir avm miz yok memnun kaldığımız yerler var elbette bunların başında Ataşehir Water Garden gelir hem elit mekanları her bütçeye uygun alanları ki benim için en önemlisi çocuk oyun alanları bu avm de her şey kusursuz işliyor tabi her hafta sonu aynı yer olmasın diye, Bu hafta daha yeni açılışı yapılan Kartal da bulunan Anatolium Avm ye gitmeye karar verdik benim ısrarlarıma dayanamayan eşim her şeyi önceden öngörmüş gibi o yola değmeyeceğini de hatırlattı ben dinlermiyim asla.. İlk önce kadıköy rent a car firmasından bir araç kiralayarak yola koyulduk.

Az gittik uz gittik dere tepe düz gittik malum Soğanlık oldukça uç ta bize göre, bu kadar görmek istememdeki amaç ta İkea nın da bu avm içerisinde yer alması hem alışveriş hem kafa dağıtma hemde yeni dekore ettiğim mutfağıma ufak tefek dekorasyon fikirleri aslında sonunda kara göründü park yeri aramaya koyulduk Lpg li araçları kesinlikle otoparka almıyorlar ve avm etrafında park alanı asla yok yürüyerek gidilmesi hedeflenmiş bu kesin tabi biz masum bir yalanla Lpg miz olduğunu söylemedik onlarda bakmadılar o değil de ya içeri bomba soksaydık kafamdan geçenleri size anlatamam bu kadar zayıf güvenlik önlemleri mi olur dedim kendi kendime çok şükür terörist değildik değil mi? Bir yandan eşime söylenirken çıkalım araca da bir şey olabilir sonuçta diye konuşurken tam 1 saat 10 dakika avm otoparkında park yeri aradık kafese tıkılmış  tavuklar gibi oradan oraya dön dur tam çıkacakken yine kendi çabalarımız ile bir yere girebildik Güvenlik sıfır ilgi yok bilen hiç yok..

Avm ye giriş yaptık önce yemek yiyelim  alışverişe başlarız diye yemek katını aramaya başlamışken içeride yaşanan kargaşa ve gürültüyü size anlatmam mümkün değil kelimeler kifayetsiz herkes birbirine bağırıyor İnsanlar kaybolmuş arabasını bulamayanlar çıkışı bulamayanlar Ikea çıkışında sürekli durdurulup fişleri kontrol edilenler tam bir kaos ortamı sıyrılıp yemek katına ulaşınca sözde animatörler çocukların yüzünü karalamaya başlamıştı. Oldukça vahim diye etrafı süzerken restaurantlara baka kaldık personel habersiz biz neredeyiz edasıyla yüzümüze bakıyor merdivenlerden hala insanlar akmaya devam ediyordu. Seçimimizi yaptık siparişimizi verdik ve tabii ki her şey eksik geldi anlamadığım şu eğer bir açılış yapmaya hazır değildiniz neden bu avm deki yiyecek alanlarını hizmete soktunuz birde açılışın üzerine 3 gün geçmişti öyle değil mi neyse nazik ve kibarca teşekkür edip hatalarını en azından düzeltmelerini sağlayıp masamıza ilerledik, sağa sola dikkatli baktığınız da üzerinde “Bana Sor” yazılı t-shirtler giymiş çocuklar vardı evet yanlış duymadınız daha çocuktu onlar her yere dağıtmışlar soru sorsanız sadece kat çıkışlarının ve asansör he birde tuvaletlerin yerini biliyorlar…

Yemeğimizi yedik ve İkea alanına doğru yönelirken avmnin Ankara ayazı gibi soğuk aldığının farkına vardık çakma İstinye Park yada Kanyonumsu bir hava katmaya çalışmışlar ancak tasarım sıfır dostum üzgünüm. Isıtmanız nerede?

Ikea Kısmına geçişte yol kenarlarına koydukları ürünler afaki boşlukta gibi ve etiketler görünmesin diye büyük çaba gösterilmiş çok belli alacaklarım belirgin olduğundan destek almaya çalıştım elbette buda olumsuz oldu kendi uğraşlarımız sonucu farklı bir alana kurulmuş mutfak bölümüne ulaştık gözüme ilişen ilk tezgaha çarpıldım bir an sabahtan beri yaşadığım serüveni unutup en sevdiğim alışveriş alanı olan ıkeanın içinde olamama odaklanıp en istediğim granit tezgahın başında belirdim sağını solunu renk kartelasını incelerken yardım istedim ama ne mümkün gayet gergin geçirdiğim bir kaç saati anımsayarak alışveriş yapmadan dönecekmiydim ? Evet dedim kendi kendime hadi gidelim sıkıcı boğucu kasvetli en kötüsü de plansız işleyen bir yerden kimse alışveriş yapamıyordu zaten yapmıyor değil bakın yapamıyordu… Dinlenme alanı açık hava kısmında oraya yürürken eşim de oğlumuzu oyun alanına götürdü şehrin karmaşasına birde terastan bakmak istedim oldukça işlek bir alana kurulu bu avm nasıl bu kadar biçimsiz bir hal alır diye de ekledim düşüncelerimin arasına. Terastan aşağıya baktığımda akılalmaz bir kuyruk gördüm yanımdakilerinde dikkatini çekmiş olacak ki görevli personel Taksi bekliyorlar malum hava yağmurlu ya dedi! Hı hı siz bütün önlemlerinizi aldınız da havanın yağmuru kaldı.

Oğlumun sesiyle irkildim hadi gidelim annecim belli oda sıkılmıştı normal şartlarda oyun alanını bu süre zarfında terk etmesi imkansız olan evladımın da ısrarına dayanamayıp uzaklaşma kararı aldık, ya koskoca Pazar günümün heba olmasına ne demeli öylesine üzüldüm ki girdiğim strese mi üzüleyim zamanımın boşa gitmesine mi yoksa onca yolu gelerek elimin boş dönmesine mi ya eşimin haklı çıkması sanırım bu en kötüsü.

Otopark katına inip arabamızı 45 dakika aradığımızdan hiç bahsetmeyeceğim indiğimizde P2 desiniz diyen insanların sesi kulaklarımda oysaki orası P3 tü ve bizim aracımız şimdi aradığımız yerde değildi siz siz olun alışılmışlıkların dışına çıkacağınız zaman ince eleyin sık dokuyun derim hele bu sizin için değerli bir Aile günüyse o gün için tedavisi mümkün olmayan  psikolojiye bürünmeme sebep olan avm yi açmayı başaramayanları en içten dileklerim ile kutluyor Başarısızlıklarının devamından emin olduğumu iletiyorum.

iofir