ELLERİNİZDEKİ ŞANSIN KIYMETİNİ BİLİN HİKAYESİ

ELLERİNİZDEKİ ŞANSIN KIYMETİNİ BİLİN HİKAYESİ

Akıllı mı akıllı birbirinden güzel ve bilgi dolu iki kız kardeş varmış, bilgiye açlarmış her gün öğrenseler de yeni bir şeyler okuyup anlamak için daha çok okurlar araştırırlarmış ve okullarındaki, etraflarından aldıkları bilgi yetersiz kalmaya başlamış..

Yörelerindeki en büyük bilgeye gitmeye, ondan da bilgi almayı düşünmüşler.

Bilge adam kızların sorduğu bütün soruları biliyor hiç bir sorularını yanıtsız bırakmamışlar. Kızlar daha fazla bilgi almak için bir süreliğine daha bilgenin yanına gidip gelmişler bir süre de onunla birlikte kalmışlar

Ama sonra bilgenin her sordukları soruyu bilmelerinden oldukça sıkılmışlar. “Bilgenin dahi bilemeyeceği bir soru bulalım” demiş kardeşlerden biri.

Kızlardan biri, bilgenin bile bilemeyeceği bir soru buldum diye bağırmış çok sevdinçliymiş. Avucumun içine bir kelebek koyacağım “Avucumun içinde bir kelebek var. Canlı mı, ölü mü?” diye bilgeye soru soracağım, ölü derse kelebeği serbest bırakacağım. Canlı derse, avucumu hafifçe bastıracağım.

Kızlardan biri avucu kapalı bilgeye uzatmış ve sorusunu sormuş

– Avucumun içinde bir kelebek var; bilin bakalım canlı mı, ölü mü? Sayın Bilge demiş

Bilge, kızın gözlerine uzun uzun bakmış ve derin bir nefes almış

– Senin elinde kızım senin elinde…

Hayatta yaşadığımız her şey kendi ellerimizde hayallerimiz başlangıçlarımız ve bitişlerimiz ile alacağımız tüm sorumluluklar kendi ellerimizde

iofir