İlk İç Mimarlık Deneyimim

İlk İç Mimarlık Deneyimim

Üniversitenin son yılları master yapmak için İngiltere’ye gitmeye karar verdim. Mimar olarak özellikle iç dekorasyon alanında kendimi geliştirmek İngiliz çizgilerini tasarımlarımda yansıtmak istiyordum. Öğrencilik yıllarımda olmama rağmen çizimini yaptığım bir kaç prestijli iş olarak inegöl mobilya tasarımcılarının yanında bir süre staj yaptım . Ama hep daha fazlasını istedim.

Okul bitti ve artık bir iç mimar olarak yurt dışına dil eğitimi için gittim iyi derecede olan İngilizcemi meslek alanında geliştirmek istiyordum.

Kullanılan terimlerin sürekli yabancı dil olması ve mutfak dekorasyonunda ilerleme isteğim farklı fikirler üretmeme sebep oluyordu. Zamanla oluşturduğum çevre ve referanslar sayesinde büyük bir istanbul tour şirketinin sahibinin evi için teklif aldım ancak zamanım çok kısıtlıydı verilecek büyük partiye hazır olması gerekiyordu start verdim gece ve gündüz kavramını yitirdiğim sıralar sürekli bir sonraki günün planını yaparak geçiyordu bu benim içim oldukça kurumsal bir referanstı bizim sektörde fısıltı gazetesi ülke farketmeksizin işe yarardı.

Evin kapıları uçsuz bir salona açılıyordu mobilyalar oldukça sıkıcı alana kasvet katmıştı. İngiliz esintilerinden hiç bir detay taşımıyordu Yukarıya çıkan merdiven korkulukları ahşap ve boğucuydu güven teşkil etmiyordu Mutfak göze hiç çarpmıyor duvardan duvara gereksiz dolaplar ile kaplı tam ortada alakasız bir renk kirli beyaz belenco tezgah yer alıyordu. Zemin rengi ve duvar birbirine çok yakın tonlamalar buda ortamı basık ve dar yapıyordu oysaki bu alan oldukça geniş her şekilde dekorasyonu kaldırabilir özelliğe sahipti.

Aydınlatmalar yanlış konumlandırılmış ışık seçimi hatalıydı ilk bakışta profesyonel bir gözün bunları anlamaması neredeyse imkansızdı burada zamanını geçiren insanın verimli çalışması olanaksız diye düşündüğüm anda omzumda bir soğukluk arkamı irkilerek döndüğümde ev sahibi bayan ile göz göze gelmemiz dalıp gitmeme takılmış olacak ki anlamsızca yüzüme bakıyordu. Problem mi var? dedi hayır dedim usulca eviniz harika dekorasyon fikirleri için ampuller beliriyor diyerek gülümseyip başımı işaret ettim güldü ve heyecanlandı gözlerinden belliydi. Neler yapacağız diye sordu Harika işler dedim gururla Bütçem sınırsızdı bu benim için işleri yarı yarıya kolaylaştıracaktı.

Çizimlere başladım ekibi kurdum herkes işinin en iyisi olması gerekiyordu bu nedenle yalnızca yaptığım mülakatlar zamanımı aldı gerisinin çorap söküğü gibi geleceğinin farkındaydım. Nitekim öyle de oldu Harika bir işe imzamı atmak üzereydim Hastamı tedavi etmiş ebeveynlerine gururla teslim eden doktor edası ile son dokunuşları bitirmek üzereydim bu süre zarfında eve hiç uğramayan Ev sahiplerinin yüzündeki ifadeyi çok merak ediyorum.

Büyük gün geldi çattı anahtar teslimi için aile ile sözleştim bugünün hayatımda bir dönüm noktası olacağını biliyorum ve beni esas heyecanlandıran şey de tam olarak bu kulaktan kulağa yayılacak olan reklamım gelecek olan iş teklifleri kendi kurumsal iş yerimi açma her şey gözlerimin önünden film şeridi gibi akarken evin önünde buldum kendimi gözleri çakmak çakmak parlayan evin hanımefendisi kapıyı işaret ediyordu anahtarı cebimden yavaş hareketlerle çıkardım acele etmemi söylüyorlardı esprili bir dille evin kapılarını araladığımda içeriden gelen o aydınlık hava verdiği tertemiz his eşyalar arası uyum ferahlama muhteşem görünüyordu adeta büyülendiler ve ben bunu iliklerime kadar hissediyordum.

Buz kestim ellerim demirden hurda yığının soğuk rüzgarı gibi kaskatı kesilmeme sebep oldu sanki vücudumda kan dolaşımı bir dakikalığına durdu ve gözlerim dolu doluydu bu benim ilk işim ilk heyecanım ve geleceğim diye düşünürken Mark omzuma sert bir yumruk attı işte bu diye ses yükseltirken attığı sevinç çığlığına kendime geldim. Sen harikasın bana laf anlatmaya çalışırken evin köşelerini tartışıyorlardı misafirleri burada ağırlayacağız bak arka plan harika burada akşam yemekleri aman tanrım mutfaktaki uyuma ne diyorsun zeminde kullandığım açık renk parke, halı ve duvarda kullandığım soğuk tonlarda ki dev kanvas tablo inanılmaz etki etmişti yaşanılır alan diye buna derim deyip yumruğunu havaya kaldıran kadın her yere dokunup içinde hissetmeye çalışıyordu kullandığım ince çizgiler ve hemen hemen her alandaki tasarım objelere hayranlıkla bakıp dokunuyordu cemiyete nasıl hava atacağından bahsedip kahkahalar atması beni de memnun etmişti öyle ki bu yeni iş tekliflerinin ardı ardına gelmesi demekti jet sosyetede işler bu şekilde ilerliyordu bundan emindim büyük partiye günler kala son hızla anahtar teslim etmem ve yaptığım çalışmadan fazlasıyla memnun kalan aile sosyetenin en önemli parçası idi el sıkışıp vedalaşırken alev topuna dönen vücudum yerini bir rahatlamaya bıraktı alnımın akı ile kurtulmuştum işte güç bendeydi ve bu burada kalmayacaktı.

Nitekimde öyle oldu hemen ardından aldığım  körfezde bir çiftlik evi mimarisi oldu bu sefer işim çok daha zordu bahçesinde tavuk merası bulunan doğusunda at çiftliği inek ve koyunlarında ayrıca yer aldığı bu koca arazinin dış ve iç mimarlığını kapsayan oldukça uzun sürecek bir çalışmaya Türkiye den arkadaşımı da ekibe dahil ederek işe koyulmayı düşünüyordum çok zaman geçmeden sağlam bir ekip kurdum aylarca sürecek çalışmanın temelleri ilk işimin sayesinde atılmış oldu hayallerinizden vazgeçmeyin ben her zaman kazandığım hayalleri kurdum….

iofir