ZORLU Hayat Büyük Umutlar

ZORLU Hayat Büyük Umutlar

Hedefi Olmalı her insanın kısacık ömrüne büyük umutlar sığdırmalı doyasıya yaşamalı hayat denen engebeyi bir hışımla aşması gerekirse. Öğrenmeli insan tökezleyip kalkmayı üstünü başını silkeleyip yoluna devam etmeyi bilmeli dayanak aramamalı kimseye muhtaç olmamalı büyümeyi kendi başına serpilmeyi ayaklarının üzerinde durmayı bastığı yeri titretmeyi bilmeli Annem hep öğütlerdi ” Bastığın yeri titreteceksin ki yürüdüğün zaman heybetinden korkmalılar”

Nasıl Benimsediysem küçücük dünyamda yürümeyi sağlam basmayı güzel hayaller kurmayı onları gerçekleştirmeyi adım adım ilerletmeyi her şeyi öğrendim işte oradan oraya savrulurken büyümeyi gerçek hayatın zorluklarını ve en güzel tesadüfleri öğreniyorsunuz büyük düşlerimi sığdırdığım genç odası görünümlü aslında benden bir parçayı her bir yerinde barındırmayı ilmek ilmek saklamayı başaran bir yuvam vardı.

Babam genç odası tasarlayan bir mobilya ustası klasik türk ailesi türk babası katı kuralları bir ton sıkıcı iz sürmeler derdimiz başımızdan aşkınken birde ailesel bir takım seromonilere katlanmak oldukça sıkıcı bir hal alıyordu neyse ki annem tek dayanağım candan ötem hayatı bana öğreten melek yüzlü kadın vardı Annemde ; inegöl mobilyası satan bir dükkanda ofis içi işleri yürütüyor kendi halinde bizi kimseye muhtaç etmeden işine gücüne bakıyor her zaman kadın olmanın inceliklerini bize gösteriyordu anlatmasına gerek yoktu hal hareket ve sergilediği tavırlar nasıl İnsan olunmalının en büyük yanıtı idi belkide “öyleydi”

Doğduğum büyüdüğüm Ankara’nın ayazı kalabalığı yorucu hayatı her şeye bedel imkanları sağladıkları çocukluğum aşklarım unutulmayanlarım derken Üniversite hazırlıkta da buradan vazgeçemedim ilk proje ödevim olan Ankara Hakkında dev Yazılar duyduğumda ürksem de her şeyi planlayarak işe başlarsam bunun altından kalkabileceğimi düşündüm Başlamak bitirmenin yarısı diyorlar işe başlamak için ataşehir otorapor şirketlerinden bir araba kiralayıp yaşadığım şehre dokunmaya yola çıktım karış karış gezecek tüm notlarımı alacaktım Üniversitenin ilk yılındaki bu proje belkide sonun başlangıcı olacak beni zirveye taşıyacaktı.

Ve ;

Ankara ili, doğuda Kırıkkale, kuzeydoğuda Çankırı, kuzeybatıda Bolu, batıda Eskişehir, güneyde Konya, güneydoğuda Kırşehir ve Aksaray ile komşu durumundadır.
1355 kilometre uzunluğu ile, tamamı Türkiye toprakları üzerinde yer alan en büyük nehir olan Kızılırmak ilin doğusunu, 824 kilometre ile Türkiye’deki en büyük nehirlerden olan Sakarya Nehri ise, ilin batısından geçmektedir. Sakarya Nehri’nin kollarından Ankara Çayı, il merkezinden geçmektedir. İlin güneyinde ise 1300 km² ile ülkenin en büyük ikinci gölü, %32,4 tuz oranıyla da dünyanın en tuzlu ikinci gölü olan Tuz Gölü vardır. Ayrıca Tuz Gölü’nün de içinde bulunduğu havzası, Türkiye’nin en büyük kapalı havzası konumundadır.

Ovalık bir alanda kurulan ilin yüz ölçümünün yaklaşık %50’sini tarım alanları, %28’ini ormanlık ve fundalık alanlar, %12’sini çayır ve meralar, %10’unu ise tarım dışı araziler teşkil etmektedir. İlin en yüksek noktası 2015 m. yüksekliğindeki Elmadağ, en geniş ovası 3789 km²’lik yüz ölçümü ile Polatlı Ovası, en büyük gölü yaklaşık 490 km²’lik yüz ölçümü ile Tuz Gölü’nün il içindeki alanı, en uzun akarsuyu yaklaşık 151 km’lik uzunluğu ile Sakarya Nehri’nin il içindeki bölümü, en büyük barajı ise 83.8 km²’lik yüz ölçümü ile Sarıyar Barajı olup, il geneli itibarıyla 14 doğal göl, 136 sulama göleti ve 11 baraj bulunmaktadır. diyerek Proje ödevime başladım daha fazlası gerekiyordu Tarihi ekonomisi bitki örtüsü ve daha onlarcasını yazıya döküp resimlemem ağızları açık bırakacak bir ödev hazırlamam gerekiyordu Annemin arkadaşı vardı ayşe abla ne çok severdim onu ödevimden bahsettim nasıl toparlayacağımı bilmiyordum aslında her şey hazırdı sunumdu tek sıkıntımız ayşe abla Üniversite yakınlarında bir toptan ayakkabı dükkanında çalışıyor ve bu tarz çok ödevin tasarımlarında destek olabilecek arkadaşlarının olduğunu söyledi.

Öylede oldu hayalimdeki ödevi tasarımcı arkadaşlar ile saatlerce didikleyip ayıkladık yıllar sonra bugün bile o günü yapılanları yardımlarını asla unutmam kısacası Ödevim projeler arası birinci oldu ilmek ilmek işlediğim üniversite yıllarım bana en büyük imkanları sundu artık kendi hayalleri peşinden koşmayı asla bırakmayan hayatının aşkını bulan mükemmel bir aileye sahip güçlü bir iş kadınıyım bu günlerde yaz planımızı yapıyoruz Ben istanbul bosphorus tours yapmakta ısrarcı olsam da eşim Bodrum koyları diyor umuda doğru gün saymak bizimkisi insanın hayatta neyi olursa olsun en çok umudu olsun umutlar tükenmez hayaller bitmez

iofir