Wentwhort ‘un Türk Hali Avlu

Wentwhort ‘un Türk Hali Avlu

GERÇEK  bir hikayeden alıntı olan ve 25 ülkede izlenerek tüm insanların beğenisini alan Türkiye’de de yayınlanarak izleyiciyi kendine bağlayan dizi Avlu. Konusu ise yılların sağır kaldığı adaleti kendisi sağlamaya çalışmış bir kadının ceza evine girişini konu alıyor. Mutsuzluğun acı ile yozlaştığı koskoca bir bataklıkta kendi düzenleri kuralları ve kendi inandıkları adalet sistemini getirmeleri için  verdikleri yaşam mücadelesini anlatıyor.. “Avlu” özgürlüğünden vazgeçmek zorunda kalan bu kadınların hiç bir haber programlarında yada gazeteye yansımayan hayat hikayelerini kendi içlerinde yaşadıkları daha doğrusu yaşamaya çalıştıkları bir hikaye. Bir kadının eşiyle yaşadığı sıkıntıları kendi içinde yaşayarak ayrılmak istediği halde bir türlü başaramayan ve eve sarhoş geldiği son gece kızının babasını yaralaması sonucu tüm mesuliyeti üstlenmesiyle başlıyor.

Kızının tüm sorumluluğunu alarak teslim olur ve yolu avluya düşer başına geleceklerden habersizdir. Ceza evine giren İçer de yaşanan hiç bir olaya karışmayarak kendini çeken Deniz her ne kadar karışmak istemese de olaylara istemsiz dahil olmak zorunda kaldı. Ceza evinde ikiye ayrılmış olan kadın grubu birbirine suç atmaya çalışarak birbirlerinin arkasından bin bir tezgah döndüren birbirlerini öldürmeye çalışmak amaçlı çıkardıkları isyan sonuçları cezaevinin müdürünün ölümüne neden olurken bu ölümün denizin üstüne kalmasıyla olaylar arka arkaya sıralanır. Hiçbir şekilde insanları kendisine inandıramayarak ve bütün delillerin onu göstermesi sonucu suç ve yük Denizin omuzlarına biner.

Bir anne olarak tek düşüncesi kızının hayatıdır. Kızı ise annesinin görüş zamanlarında Avluda Denizi kendi tarafına çekemediği için çılgına dönen Kudretin oğlu ile tanışır ve genç yaşta başına geleceklerden habersizdir. Çok zeki bir kadın olan kudret Her adımını ince eleyip sık dokuyarak atan bir kadın. Erken yaşta babasız kalmış. Kötü yola düşmenin sınırından dönmüş ve adım adım kendine bir imparatorluk kurmuş kudret oğlunun Ecem isimli kızla birlikte olmasını istemeyerek dışarıda oğlu ile Ecemi takibe aldırır. Sağ koluna Ecemi öldürtmek ister ve bunun için haber verir bu zaman içerisinde Ecem Kudretin oğlunun aslında görünmediği gibi biri olan katil ve uyuşturucu bağımlısı olduğunu öğrenir öğrendiği an çocuktan kaçmak ister ama ona delice bağlanan ve asla ayrılmak istemeyen hastalıklı genç kızı kaçırır akabinde elinden kurtulan genç kız buradan da kurtulur ve suçunu itiraf ederek annesinin yanına ceza evine gönderilir annesinin himayesinde oraya sığınan Ecem ceza evinde saldırıya uğrar ve komaya girer ardından komadan çıksa da ona delice bağlı olan genç annesinden aldığı talimat ile Ecemin canına koyar ve Denizin dünyası başına yıkılır Yurt dışından ülkemize uyarlanan dizi acılar ile dolu kadınların günlük yaşamdaki çektiği sıkıntılar hapishane hayatı zorbalıklar şiddet gibi bir çok efektif konuyu ele alıyor.

iofir