Sarı Mersedes Fikrimin İnce Gülü Filmi

Sarı Mersedes Fikrimin İnce Gülü Filmi

Fikrimin İnce Gülü- Sarı Mercedes, çekimleri 1987 yılından 1992 yılına dek süren, yönetmenliği ve senaristiliği Tunç Okan’a ait Türk-Fransız-Alman ortak filmi. Filmin bir bölümü İnegöl’de çekildi. Başrolünde İlyas Salman vardı.

Film 29. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden “En iyi yönetmen”,”En iyi kurgu”, “En iyi ikinci film” ödüllerini; 5. Ankara Film Festivali’ nden “En iyi erkek oyuncu” ödülünü; 1992′ de Kültür Bakanlığı’ ndan “Sinema Başarı” ödülünü; 7. Adana Altın Koza Kültür Sanat Festivali’ nden de “En İyi Müzik” ödülünü kazanmıştır.

İlk gösterim tarihi: 1992
Yönetmen: Tunç Okan
Film müziğinin bestecisi: Vladimir Cosma
Öykü: Adalet Ağaoğlu
Oyuncular: İlyas Salman
Senaryo: Macit Koper , Tunç Okan
Yapımcı: Cengiz Ergun , Tunç Okan
Müzik : Vladimir Cosma
Görüntü Yönetmeni: Orhan Oğuz
Eser: Adalet Ağaoğlu
Süre: 95 dk
Tür: Aksiyon, Dram, Komedi
Ülke : Almanya Fransa Türkiye

Filmin Konusu

Bayram’ın Almanya’dan aldığı otomobiliyle Türkiye’ye gelirken dönüş yolunda yaşadıkları anlatılmaktadır. Bayram Ankara’nın bir köyünde büyümüştür ve yıllar önce işçi olarak Almanya’ya gitmiştir. Almanya’da çalışırken  biriktirdiği paralarla bir otomobil alır ve ismini Balkız koyar. Arabasıyla köyüne dönerken herkesin saygısını kazanmak ve sevdiğine kavuşmaktır amacı.  Ama yolda başına gelenler ve sevdiği Kezban’ın başkasıyla evlendiğini öğrenince Bayram’ın hayalleri yıkılacaktır.

 

iofir