Bursa’da Gezilecek Yerler

Bursa’da Gezilecek Yerler

Nihayet hafta sonuna giriyoruz yeni bir plan arayışına girmişken bu hafta sonu kaçamağı yapmaya hazır hissediyorum nereye gideceğim mühim değil. Hep böyle der sonunda kocaeli kiralık araç firmasından bir araç kiralayarak  Bursa’da bulurum kendimi huzur buluyorum İstanbul’dan kaçılabilecek en yakın mesafe.

İstanbul da trafik bile insanın sinirlerini bozmaya yetebiliyor işe yetişmeye çalışırken böcek gibi vızır vızır araçlar resmen demir yığınları arasında kalmış bir ben oradan oraya sürüklenme ofise yetişme iş başı derken eve geldiğimde yatak odası ile aramda bir bağ olduğunu ile düşünüyorum.

Hafta sonu da eve tıkılıp kalmak yerine tatlı kaçamaklar ruhumu dinlendiriyor İnegöl yolu üzerinde ki oylat kaplıcaları vazgeçilmezim suyun dinlendirici gücü paha biçilemez.

Günlük hayatın stresi arasında hayatta kalabilmek oldukça güç stres sıkıntı ve kalabalık yaşamın verdiği huzursuzluklar kanseri davet etmeye yeter de artar seviyede. Sonra diyorlar ki Kanser ne için bu kadar arttı vazgeçemiyoruz hızlı yaşamaktan en iyisi bende olsun çabasından geçemiyoruz işte. Hapsoluyoruz yalnızlığa soyutluyoruz kendimizi öyle yada böyle fırsat vermiyoruz dinlenmeye doyumsuzluk işlemiş ruhlara işte ben bunu kendime tanımlıyamıyorum rahatlamak gevşemek buda benim ödülüm olsun dediğim noktada kendimi şehir dışında buluyorum. Huzur diyorum sonra bu kadar kalabalığın içinde yalnızlık çekmektense tek başıma huzurun sesini dinlemek tam bir detoks etkisi. Huzuru bulduğum yer ile alakalı bir kaç not düşeyim aynı hisleri paylaşıyorsak hiç durmayın gidin derim.

Oylat Kaplıcaları , Oylat sapağından girdikten sonra  yol boyunca yemyeşil orman içinden geçerken tatilin tadını almaya başlıyorsunuz. Bursa’nın inegöl ilçesine 25 km mesafede 4 mevsim tatil yapabileceğiniz Oylat’ın Kaplıca Suları, İsviçre’den sonra özellikleri bakımından dünyada ikinci sırada yer alan ülkemizin Termal turizm değerlerindendir.

İnegöl’den geçerken lezzeti ile damaklarda taht kuran  İnegöl köftesini tatmadan gitmek olmaz . Oylat Kaplıcaları ‘na giderken yol üzerinde sizleri Hilmiliye köyünün 1 km güneyinde yer alan Oylat mağarası karşılar. Birbirine bağlı 2 kattan oluşan Oylat mağarasının uzunluğu 665 metredir. Oylat mağarasına on binlerce yılda oluşmuş sarkıt ve dikitlerin muhteşem ambiyansın dan  etkilenirsiniz. Türkiye’nin en büyük 2. mağarası olan oylat tüm tabiat ve kaplıca severlere dünyasını açıyor.

Modern dünyanın getirilerinden olan bilgisayar ve telefon başında uzun zamanlar geçirenler içinde kaplıcalarda fizik tedaviler spa masajları her şey mümkün bel ve boyun ağrılarınız tutulmalarınız kireçlenmeler omuz sertleşmeleri bunlar için son çare uzman hekimlere başvurmanız tabi ki aslında bu ağrılardan kurtulmak o kadar da zor değil kaplıca suları şifa niteliğinde olduğundan her derde şifadır denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Oylat ta gönül rahatlığı ile gidip kalabileceğiniz oteller mevcut aynı zamanda spa merkezlerindeki hijyen ve hizmet oldukça profesyonel benimde tek adresim haline gelmiş olan ve benim için en önemlisi 4 mevsim tatilimi yapabiliyor olmam çok büyük bir avantaj özellikle stresli çalışma koşulları ve günlük yaşantının ardından tüm negatif enerjinizi orada bırakabileceğinizden eminim.

iofir