Bazen Hayallerimiz Yanı Başımızdadır

Bazen Hayallerimiz Yanı Başımızdadır

Mert, Diyarbakır’ın küçücük bir köyünde ailesiyle beraber yaşıyordu. Yazları bazen kuzenleri onlara kalmaya gelirdi  Mert onlara köyü gezdirir ve baktıkları tavuk, koyun, inekleri gösterir ve onları beraber beslerlerdi. Kuzenleri büyük şehir olan İstanbul’da yaşamaktaydı.

Mert’in İstanbul’a gitme fırsatı hiç olmamıştı. Kuzenlerinin anlattıklarından ve televizyonda gördüklerinden bildiği kadar İstanbul’u biliyordu. Ama en çok istediği o büyük eşsiz şehri görmekti. Kuzenleri sende bir yaz bize gel deseler de Mertlerin çok hayvanları olduğu için onları bırakamazdı. Çünkü babası çok rahatsızlanmıştı. Acilen varikosel tedavisi olması gerekiyordu.  Annesi de bütün işlerle ilgilendiği için onu bırakıp bir yere gidemiyordu.

Annesi buna çok üzülüyordu. Benim için kalıyorsun oğlum git dese de Mert annesini bırakamıyordu. Bir gün Fen dersinde teknoloji tasarımı ile ilgili okullar arası bir yarışma düzenlendi. Mert’in yaptığı genç teknoloji tasarımını okul seçti. Okulun da desteği ile İstanbul’da yapılacak olan yarışmada okulu temsil etmek üzere Mert’i görevlendirdiler. Böylece Mert’in iki isteği de gerçekleşmiş olacaktı.

Hem çok istediği büyüleyici ve rüyalarını süsleyen İstanbul’u görecek hem de aylarca emek verip uğraştığı tasarımıyla yarışmaya katılacaktı. Sanki rüyada gibiydi. Bir türlü olanlara inanamıyor gerçek mi diye kendini çimdikliyordu.

Ama her şey gerçekti ve çok güzeldi. Yaklaşık bir ay sonra bütün işlemler tamamlanmış ve yolculuk tarihi belli olmuştu.  Yarışma günü Mert okulunu en iyi şekilde temsil etti. Çok güzel projeler vardı. Mert’in umudu kırılmıştı. Ama kazananları sahneye davet ettiklerinde okulun ismini ve kendi ismini duyunca sevinciyle şaşkınlığı arasında gelip gitti. Mert ikinci olmuştu. Çok sevinçliydi.

Okul Müdürü Mert’in bu başarısından dolayı çok istediği İstanbul’u görmek için istanbul tour teknelerinin bulunduğu Kadıköy Sahile Mert’i götürerek beraber mükemmel bir İstanbul turu yaptılar. Mert başarmanın verdiği mutlulukla hayatta hiç bir şeyin imkansız olmadığını öğrenmiş oldu.

iofir