Aile Karşılıksız Seviilir

Aile Karşılıksız Seviilir

Beş kişiden oluşan bir ailem var. Kız kardeşimle 7 erkek kardeşimle 9 yaş var aramızda. Onlara hem abla hem anne oluyorum kısacası. Her ne kadar zor da olsa oldukça keyifli ve gurur verici. Çünkü bir insanın en değer verdiği kişi ailesidir. Bende öyle yapıyorum. Babam Bursa Avukat olduğu için annemle birlikte orada yaşıyor. Bende kardeşlerimle birlikte İstanbul’da yaşıyorum. Ben bilgisayar programcısıyım, kız kardeşim öğrenci. Erkek kardeşim ise Opel Servisi Ümraniye firmasının ortaklarından. Erkek kardeşim aynı zamanda eğitimine de devam etmektedir. Kardeşlerimle aramız çok iyi ama anne ve babamızı da çok özlüyoruz. Ara ara hafta sonu arkadaşımın sahip olduğu Bakırköy Kiralık Araç ofisinden araba kiralayıp bir gece kalıp geri dönüyoruz. Bir gün kalmamıza rağmen oldukça dolu dolu bir gün geçiririz. Annem muhteşem yemeklerinden hazırlar, akşamları ailecek oturur sohbet muhabbet ederiz.

Kardeşlerimin güzel bir geleceği olması için babam da bende çok çaba gösteririz. Yeter ki iyi olsunlar, emin adım atsınlar. Onlarla da çok keyifli günler geçiririz. Küçük bir evimiz var ve bu sebeple kardeşlerimle aynı odayı paylaşıyoruz. Yavrulu bir ranza aldık. Üst ranzada erkek kardeşim, alt ranzada kız kardeşim, yavru bölümünde ise ben yatıyorum. Odamız küçük ve kalabalık olduğu için kış aylarında çok güzel ısınıyor. Diğer odada daha önce babaannem kalıyordu. Hasta olduğu için hasta karyolası kiralama hizmeti ile konforunu sağlıyorduk. Kendini iyi hissedip sağlığına kavuşunca memlekete geri döndü.

Akşamları işten geldiğimde evi temizler, yemekleri yapar kardeşlerimi beklerim. Birlikte yemek yedikten sonra da ben mutfağı toplarım, erkek kardeşim bir film araştırır, kız kardeşim de film izlerken atıştıracağımız çerezleri hazırlar. En sevdiklerim onlar benim. Onların hem ablası hem arkadaşı hemde dostu olmak istiyorum. Çünkü artık eskiden olduğu gibi insanlık kalmamış. Bana her şeylerini anlatabilsinler ki kimseye ihtiyaç duymasınlar. Bu konuda çok hassas davranırım ve ikisi ile de ayrı ayrı konuşurum. Onlarda bilirler ki her konuda yanlarındayım, destekçileriyim bu sebeple de benden hiçbir şeylerini saklamazlar. Kız kardeşim erkek arkadaşı olduğunu söyledi bana. Adı Barışmış. Barış da kız kardeşim gibi mühendislik fakültesi öğrencisiymiş. Uzun zamandır Barış’ın ilgisini fark ettiğini kısa bir zaman önce kardeşime söylediğini anlattı. Çok sevinmiştim kardeşimin adına. Fakat derslerinin etkilenmesinden korkuyorum. Seviyeli bir ilişki yürütmesi hem kardeşim için hemde benim için çok önemli. Neyse ki zaman öyle çabuk geçiyor ki kardeşim ve Barış mezun oldular. Kız kardeşim Barış’ın benimle tanışmak istediğini söyledi. Ben Barış ile tanışmayı kabul ettim. Bir akşam dışarıda ben, kardeşlerim ve Barış yemekte buluştuk. Barış çok tatlı ve sevecen bir çocuktu. Kardeşimi üzmeyeceğinden emin oldum. Kardeşime bakarken gözlerinin parladığını görebiliyordum.

Zaman hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyordu. Kardeşim de kariyer hayatında ilk adımı atı ve işine başladı. Barış da ilk olarak askere gitmeye karar verdi. Kısa dönem askerlik yapacaktı. Kardeşim çok üzülüyordu. Sürekli kardeşimle ilgileniyordum. Barış Antalya’da askerlik yaptığı için kardeşimi de alıp Barış’ı ziyarete gittim. Çok sevindi ikisi de. Barış geldiğinde işinin hazır olduğunu ve evlenmek için beklemek istemediğini söyledi. Babamın emekliliği de Barış’ın askerliği ile aynı zamanda idi. Babam da emekli olunca İstanbul’a taşınacaktı. Aileme hafta sonu ziyaretinde bulunduğumuz zaman Barış’ı anlatmıştık. Annemle babam kardeşimin çeyizi için dünyaca ünlü İnegöl Mobilya ürünlerinden alacaklarını söylediler. Kız kardeşim ailemin bu desteğinden dolayı çok memnundu. Sevinç ve mutlulukla Barış’ın askerden dönüşünü bekliyordu. Barış’ta ailesi ile görüşmüş, askerden geldiğinde kız isteme, söz, nişan ve düğün olacak diye. Barış ve kardeşim askerliğin bitmesini bekliyordu. Barış’ın askerliğinin bilmesine çok az kalmıştı. Babam da emekli olmuştu. Artık kesin dönüş yapıyorlardı. Şehirler arası nakliyat firması ile görüşüp eşyaların taşınmasını sağladı. Bizde daha büyük bir eve geçmek için annemi ve babamı bekliyorduk. Bursa’dan annem ve babam eşyalardan önce geldiler. Biz daha büyük bir ev bulduk ve eşyalar da gelince oraya taşındık. Büyük eşyalarımızı nakliyat firması albay lift yük asansörü ile üst kata taşıdılar. Yeni evimizde düzenimizi kurduk.  Fakat ince inşaat tadilat işleri vardı hala. Onların giderilmesi için babam ve kardeşim gerekli çalışmaları yaptı. Artık ailemle birlikte yaşamaya başladık.

Barış askerden geldi. Söz nişan bir arada yapıldı ve düğün tarihi konusunda anlaşmalar yapıldı. Her geçen gün kardeşimin düğününe yaklaşıyordu. İçimde garip bir hüzün vardı. Canımın diğer yarısı kısa bir süreden sonra başka bir evde yaşamına devam edecekti. Onun adına çok seviniyordum sadece ondan ayrılacağım düşüncesine üzülüyordum. Kardeşimden ayrılma düşüncesindeyken erkek kardeşim bana bir şey anlatmak istediğini söyledi. İlkokul arkadaşlarından Neslihan ile görüştüğünü ve hoşlandığını, düğüne Neslihan’ı da davet etmek istediğini söyledi. Bende gelebileceğini söyledim. Canlarım aslında yavaş yavaş benden uzaklaşıyordu ve ben üzülüyordum. Tüm hayatımı onlar mutlu olsun diye çabalamakla geçirdim. Ama mutlu olduklarını görmek beni çok sevindiriyor.

Beklenen gün geldi ve kardeşim ile Barış evleniyordu. Gelinlik o kadar yakışmıştı ki daha önce öyle güzel bir gelin görmemişti. Erkek kardeşim de damat gibi olmuştu. Canlarım benim çok mutluydular. Ben hep onlara anne gibi olduğum için en az annem kadar hem sevinçli hemde hüzünlüydüm. Dans merasiminde erkek kardeşimle Neslihan da dans ediyordu. Onların da yakın zamanlarda böyle bir düşüncelerini söyleyeceklerini düşünüyorum. Hep mutlu olsunlar, mutlulukları daim olsun.

iofir