Aile Büyükleri İle Aynı Yaşam Alanı

Aile Büyükleri İle Aynı Yaşam Alanı

Büyüklerimiz hep anlatırdı. Daha önceden evlerde daha kalabalık yaşanırmış. Babaanne, dede, çocuklar ve torunlar hepsi bir arada olurmuş.O kadar kalabalıkta çocuklar salonlarda anne ve babalar kendi odalarında kalırmış. Hiçbir sıkıntı yaşamadan hayatlarına devam ediyorlarmış. Şimdi ise durum çok daha farklı. Artık çekirdek aileler aynı çatı altında yaşıyor. Anne ve babaya ait ayrı bir oda çocuklar için genç odası var. Düşünüldüğünde göze ve kulağa hoş geliyor, ama evde o kalabalıktan eser yok. Büyüklerle yaşamak çok güzeldir bence. Düşünsenize ailenizde hep başınızda olan birileri var ve sizleri çok seviyor, sürekli sohbet muhabbet ediyor. Şimdi teknolojinin de etkisi ile aile bireyleri bile birbirlerinin yüzlerini göremez olmuş durumda. Çok iyi gibi görünse de aslında hayat her geçen gün bizleri yanlızlaştırıyor.

Şimdi insanlar rahatına ve keyfine düşkün olmuş. Evde birilerinin yaşıyor olması sanki onların hayatından bir şeylerin eksileceğini düşündürüyor. Ben bu düşüncenin aksine büyüklerimle yaşamak her anımı onlarla geçirmek isterim. O kalabalığın verdiği huzuru hiç bir şey vermez. Evde can sıkıntısından televizyonun ve internetin esiri oldum. Ama aksine evde büyüklerim olsaydı, televizyon izlemeye de internette dolaşmaya da vaktim kısıtlı olacaktı. Sosyal gibi görünsek de aslında asosyal bir yaşamın içerisindeyiz. Teknolojinin esiri olmuş ve büyüklerimizi ve akrabalarımızı tanıyamaz olduk.

En son ailemle Kekova Pansiyon kiralayıp gittiğimizi yaptığımızı hatırlıyorum. Çünkü iş, güç derken kimsenin bir şey yapmaya vakti kalmıyor. Oysa ki hepimiz büyük şehirlere Anadolu’nun diğer şehirlerinden gelmişiz. Şöyle düşünün; aile büyükleriniz yazları memleketinize gidiyor ve ilk izinlerinizde sizlerin gelmenizi bekliyor. Tabi ki insanın farklı yerleri gezip görmek gibi hedefleri olabilir ama arada insanın memleketine karşı özlemi oluyor ve orada bir açık kapı sizleri mutlu edecektir. Örneğin; babam inşaat Demiri Ankara firmasının sahibi. Üretilen demirleri sürekli farklı illere teslim ediyor ve çok yoruluyor. Babam tam bir memleket aşığı ve kısıtlı bir izni oluyor. Doğal olarak izinlerinde de temiz hava almak ve dinlenmek istiyor. Bizde onu kırmamak için memlekette bir kaç gün geçirip gezip görmek istediğimiz yere gidiyoruz.

iofir