Sigara Sağlığa Zararlıdır

Sigara Sağlığa Zararlıdır

Sigaranın İnsan Sağlığına zararları elbette kaçınılmaz. Dünyada önlenebilir ölümler arasında yer bile alıyor hatta, vücuda verdiği negatif etkiler sıralama listesi oldukça da uzun. Bebek ve Çocuklarda zararlarından başlayalım bu yazımıza denk gelip okuyan birilerinin pay çıkarmasına sebep oluruz belkide;

Bebek Ve Çocuklarda Sigaranın Zararları: Bağımlı anne veya babalarının dikkate almadığı bir husus var çocuklarının yanında sigara tüketmek yaşı kaç olursa olsun ciğerler gelişmeye sürekli devam eder ve kendilerini yeniler onların yanında içtiğiniz her sigara onların bağışıklık sisteminin bozulmasına,yeni doğan veya hamilelikte kullanımı ani bebek ölümlerine Çocukluk dönemi kanserine Kulak enfeksiyonlarına ve hatta zatüreye yakalanma riskini artırır.

Bunu anlattığım insanlardan genelde şu tepkiyi alıyorum + ama ben mutfakta içiyorum   + bende balkon da !!!

İnanın bu hiç bir şeyi değiştirmiyor veya önlemiyor çünkü sigara dumanı yapısal olarak havada askıda kalır istediğiniz kadar uzakta için üzerine sinen koku ve is eve girdiğiniz de aynı etkiyi gösterecektir ve şunu asla unutmayın sigara dumanına maruz kalan sigara tüketen birinden daha fazla zarar görür etkilenme oranı çok yüksektir. Lise yıllarında bir arkadaşım rutin kontrol için ciğer filmi çektirdiğinde ciğerleri duman ile kaplı gözüküyordu ağır içiciymiş gibi annesinin verdiği tepki oldukça sertti halbuki içen ortamda yoğun bir zaman geçirdiği için maruz kalmıştı geçte olsa anlaşılmıştı önlemler alındı detoks programı uygulamıştı. Kendisinin nasıl böcek gibi ezildiğini hala anlatır hemde yok yere…

Kısacası Çocuklarınızın daha uzun yıllar sağlıkla sizler ile birlikte zaman geçirmesini istiyorsanız önüne geçmeniz için hala zamanınız var.

Sigaranın verdiği zarar yalnızca çocuklar ile sınırlı değil elbette gelin kadınlarda nasıl etki ettiğine bir bakalım.

Kadınlarda Sigaranın zararları; Evinizde sigara içtiğinizi bir düşünsenize o her gün temizlemek için saatlerce vakit kaybettiğiniz mobilyalarınız salonunuza sinen kokular yorgunluğunuz işten geliyorsunuz hadi bir sigara yakayım da temizliğe girişeyim veya sabah gözünüzü açar açmaz paketinize uzanmanız gibi durumlar var ise çok yazık. Sigara dumanının evinize verdiği tahribat halı ve perdelere sinen kokusu oksijeni azaltıyor ve siz pis bir havayı solumaya başlıyorsunuz bir zaman sonra bolca oksijene ihtiyaç duyacaksınız demek oluyor. Bununla bitmiyor durun Sigara kullanan kadınlarda menopoz çok erken yaşta geliyor hatta adet düzensizlikleri kaçınılmaz bir gerçek ve elbette çağımızın hastalığı meme kanseri oranına yakalanmanız %90 artmaktadır. Düşük yapma ölü bebek doğumu sigara içen annelerin bebeklerinin diğerlere kıyasla daha az kilograma sahip olması bunlar da diğer gerçekler.

Peki ya erkeklerde neler oluyor; Kısa ve öz ancak yeterli olacak bir açıklama yapacağım Mesane ve Prostat kanserine yakalanma riskini %90 oranında arttırıp sperm kalitesini en aza indirger bu da demek oluyor ki çocuk sahibi olma şansınız da çok düşük.

Genel Olarak Sigara ile sınırlama yapmassak tütün kullanımının verdiği zararları anlatabilmeye çalıştık genelleme yaparsak sizlerde yaratabileceği rahatsızlıklar;

Bağımlılık, Kanserler, Enfeksiyonlar, Anatomik ve fizyolojik bozukluklar,Genetik bozukluklar, Alerjiye Duyarlılık ve cilt bozukluklarına yol açabilir. Hazır bu konulara değinmişken Hastalıkların iç yüzünü de biraz öğrenelim nedir bu rahatsızlıklar nelere yol açar;

Kanserler
Akciğer kanserlerinin % 95’i sigara tüketmekten kaynaklanmaktadır.
Pasif içicilik yani dumana maruz kalkmak bile akciğer kanserine neden olmaktadır. Ayrıca, ağız, dil,
yutak, gırtlak, tükürük bezi, diş eti, akciğer, bronş, yemek borusu,
mide, karaciğer, pankreas, bağırsak, anüs, böbrek, mesane, penis,
vulva, rahim ağzı ve kan kanserlerine de sebep olmaktadır. Sigara
dumanındaki zararlı maddeler ağız yolu ile içeri çekildiği için yanak,
dudak, yutak ve gırtlak bölgelerine etki ederek oradaki dokuları zamanla
tahrip ederler. Sonuç olarak sigara, bu organlara ağrılı ve tedavisi
zor kanserlerin gelişmesini kolaylaştırır.
Yemek borusu kanseri gelişme riski 5–10 kat arttırır. Mide
kanseri gelişiminde %20–35 oranında etkisi vardır. Pankreas kanseri
gelişiminde risk faktörüdür.
Sigaranın içindeki maddelerin biriktiği yerlerden biri mesanedir.
Sigara içenlerde mesane kanseri riski 3-5 kat artar.
Sigara içenlerin kanserden ölüm oranı, içmeyenlerinkine göre 15 ile 25 kat fazladır.

Solunum Yolu Hastalıkları; Akciğer fonksiyonları bozar öksürük balgam hırıltılı öksürük koah gibi ağır rahatsızlıklara sebep olur.

Kalp Ve Damar tıkanıklıkları; Sigara tüketen insanlarda  hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, felç, damar
tıkanıklıkları, kalp krizi, kalp yetmezliği ve kalp ritim problemlerine neden
olmaktadır.
Sigara tüketen insanlarda kalp krizi riski 2,5 kat artmakta ve sigara kullanımı
hipertansiyonun oluşumunu hızlandırmaktadır. Pasif sigara
dumanından etkilenim de kalp krizi riskini arttırmaktadır.

Yani şöyle düşünün nefes nefese bir yaşam merdiven bile çıkamıyorsunuz yoruluyorsunuz hayat kaliteniz çok düşük ve sosyal yaşamınız çok kısıtlı düşünsenize. Ne kadar aciz bir durum bir de işin bu tarafından bakmak lazım. Ağız ve diş Hastalıkları; Sapsarı Dişler kokan bir ağız ve diş eti rahatsızlıkları katran ve nikotin verdiği zararları dişlerde bıraktıkları kahverengi lekeler ve sararmalar meydana gelir.

Enfeksiyon hastalıkları; Sigara vücutta büyük tahribatlara sebep olur bağışıklık sistemini çökertir ve bütün hastalıklara zemin hazırlar.

Sigarayı bırakabilmeniz için geç değil hem zaman hem maddiyat ve hem sağlık için geç olmadan vazgeçebilirsiniz. Sigarayı bırakın detoks programları uygulayın çim suları ciğer temizleme karışımları ilk 6 ayda değişim ve iyileşmeyi  fark edeceksiniz muhtemelen şuan vücudunuzda demir , d vitamini , b12 gibi en önem arz eden vitaminler eksik çünkü sigara kullanan insanlarda beslenme alışkanlıkları çok kötü bıraktığınız zaman tahlil yaptırıp ihtiyacınız olan desteği almanız şart.

Eğer Bırakamıyorsanız artık bununda çok kolay yolları var en azından  rehberlik yapan danışmanlık hizmeti veren firmalar mevcut , güvenilirliği sorgulanmalı elbette yada Sigarayı Bırakma hattını arıyabilirsiniz . Alo 171 i arayarak başvuruda bulunuyorsunuz ve onlar size en yakın bağımlılık merkezinin bilgileri paylaşıyorlar, bu süre zardında sizden bazı testler istiyorlar ve bağımlılık seviyenizi ölçüyorlar eğer psikolojik bir bağımlılık ise psikyatr servisine yönlendiriliyorsunuz burada destek almaya başlıyorsunuz bazen önerdikleri bitkisel ilaçlarda size yardımcı olabilecek nitelikte ancak her şeyin zihnimizde başlayıp bittiğini unutmayın yani Çare (sizsiniz) aslında bunlar yalnızca Yardımcı oyuncular ben bunu şimdi bırakıyorum diye paketini çöpe atan bir insan kazanmıştır azaltma bir içip bir içmeme yalnızca kahvenin yanında tüketiyorum gibi durumlar sadece birer bahanedir.

Sigara he Bir içmişsiniz he bin… Duman ciğerlere nüfus ettiğinde zarar başlar yukarıda da bahsettiğimiz gibi pasif içici iseniz durum çok daha ciddi sağlığınızı riske atmayın Değerlisiniz haydi şimdi Vazgeç….

iofir