İstanbul Kırmızısı Filmi

İstanbul Kırmızısı Filmi

VİZYON tarihi: 3 Mart 2017 (1s 54dk)
Yönetmen: Ferzan Özpetek
Oyuncular: Halit Ergenç, Tuba Büyüküstün, Mehmet Günsür, Nejat İşler, Serra Yılmaz, Zerrin Tekindor, Cemre Ebuzziya ve Selim Bayraktar
Tür: Dram
Ülke Türkiye, İtalya

Orhan travmadan sonra her şeyini kaybetmiş ve vahşi bir hayata yönelmiş eski bir yazardır. Her şeyi bırakıp, Londra’ya yerleşir ve editör olarak çalışmaya başlamıştır. İstanbul’a yıllar sonra geri döner. Bu geri dönüşün sebebi ünlü yönetmen Deniz Soysal ile tanışmaktır. Deniz hem annesini tarihi köşklerinden taşımak ve yeni filmi için gelmiştir. Deniz doğup büyüdüğü şehirle ile ilgili çocukluk anılarının olduğu bir kitap yazmıştır. Orhan’ın işi kitap yayınlanmadan önce son dokunuşları yapmaktır. Uzun yazışmalardan sonra İstanbul’da buluşmaya karar verip, buluşurlar. Fakat ertesi gün Deniz ortadan kaybolur. Orhan’ın gelişi ve Deniz’in ortadan kaybolması ilginç bir ranstlantıyı işaret etmektedir. Bununla ilgili gizli bir soruşturma başlatılır. Herkes Deniz için endişe etmekte ve geri dönmeyeceğini sanmaktadır. Orhan, Deniz’in kitabını okudukça anlatılanların gerçeğni bir kopyası olduğunu fark eder. Deniz’in gizemli yaşamı ortadan kayboluşuyla birlikte aydınlatılmanın eşiğindedir.

Yönetmenliğini Ferzan Özpetek’in yaptığı filmin senaryosunu da Özpetek Gianni Romoli ve Valia Santella ile birlikte kaleme aldı.

iofir