Gerçek Dosta Gölge Gibidir

Gerçek Dosta Gölge Gibidir

Bir akşamüzeri arkadaşlarımla sokakta oynarken aynı sokakta boş bulunan bir apartman dairesine birilerinin taşındığını gördüm. Okumayı daha yeni öğrenmiştim ve arabanın üzerinde Çekmeköy Evden Eve Nakliyat yazıyordu. Kelimelerin ne anlama geldiğini anneme sorduğumda eşya taşıyan firmalar olduğunu söylemişti. Yine bir şey aklıma takılmıştı. Evin dışından taşınıyordu eşyalar, niye içeriden değil de dışarıdan taşındığını sorduğumda; bazen eşyalar merdivenden geçemiyor ve eşyaları camdan yada balkondan taşımak gerekebiliyor, bu sebeple de eşyalar yük asansörü ile taşınır cevabını aldım.

Ev taşınırken aile büyükleri de nakliyecilere yardım ederken kapının önünde kendimle yaşıt iki kız gördüm ve yanlarına gittim. İsimlerini sordum. Ablanın adı Alev, kardeşinin adı Yasemin’di. Buraya Bakırköy’den geldiklerini söylediler. Artık sürekli burada oturacaklarını ilettiklerinde diğer arkadaşlarımı çağırıp Alev ve Yasemin ile tanışmalarını sağladım. Alev ve Yasemin de artık bizim arkadaşımız olmuştu. Annelerimizi de tanıştırdık zamanla. O zamanlar komşuluk vardı, yardımlaşma vardı. Annem çay hazırlayıp yeni komşumuz Gül ablayı çaya davet etti. Çayı her seferinde tazeleyen annem Çimstone tezgahın üzerinde bardaklara boşaltırken eline de döktü biraz. Hemen Gül abla annemin eline krem sürdü.

Annemle Gül abla otururken Yasemin ve Alev de geldi. Biz çok iyi anlaşıyorduk. Onları odama götürdüm ve oyuncaklarımla oynattım. Kardeşim yoktu, onların kardeşliğini görünce ister istemez üzülüyordum. Ama arkadaşlarımla hep kardeş gibiydim. Okula hep birlikte giderdik. Bizim sınıf komple mahalle arkadaşlarımdan oluşuyordu. Tam bir aile gibiydik. Neyse ki artık yaşlarımız büyüyordu ve artık liseye başlayacaktık. Alev, Yasemin ve benden büyük olduğu için liseye çoktan başlamıştı bile. Bizim lise tercihlerimizde çok destek oldu. Bizde Yaseminle aynı liseye başladık ve arkadaşlığımız devam etti. Aynı sırada oturuyorduk. Lise ortamı çok farklı olduğu için başta kimseyi arkadaş olarak kabullenememiştik. Artık dersler, grup çalışmaları derken yeni arkadaşlar edinmeye başladık.

Yıllar o kadar hızlı geçiyordu ki biz daha liseyi okurken Alev üniversiteye başlayıp eğitimine devam etti. Alev hukuk fakültesinde okuyordu. Stajını yapabilmesi için babasının arkadaşı Bursa Avukat bürosunda asistan olduğu için Alev oraya yerleşti. Çok özlüyorduk Alev’i. Çocukluğumuz, gençliğimiz, acımız, tatlımız her şeyimiz birdi resmen. Biz arkadaştan öte dost olmuştuk. Bir gün Yasemin Bakırköy’deki arkadaşları ile tanıştırmak istedi beni. Neyse ki Bakırköy’e gittik ve sahilde buluştuk. Yasemin’in arkadaşları da çok tatlı ve sevecendi. Kızlar biz uzaktan geliyoruz diye Bakırköy Kiralık Araç ofisinden araba kiralamışlar. Çok güzel de düşünmüşler. Bakırköy’ü gezdirdiler ve sonrasında kiraladıkları araç ile bizi eve bıraktılar.

Bir insanın Yasemin gibi arkadaşı olması büyük bir şanstır. Kardeşimin olmamasını hiç hissettirmedi ve bana kardeşlik yaptı. Neyse ki bir gün okuldan geldiğimde annemi hasta gördüm. Hemen Yasemin’e haber verdim. Yasemin de annesi Gül ablayı alıp gelmiş. Annem midesinin bulandığını ve başını kaldıramadığını söyledi. Biz apar topar hastaneye gittik. Annemi muayene ettiler ve tahlil yaptılar. Annemin tahlil sonuçlarını ben, annem, Yasemin ve Gül abla telaşla beklerken; doktor annemin hamile olduğunu söyleyince annem ve Gül abla birbirine sarıldı. Tabi Yasemin ve ben birbirimize sarılıp sevinçten ağladık. Sanırım dostluğu o anda iliklerime kadar hissettim. Böylesine güzel bir haber herkesi mutlu etti. Anneme hamileliği boyunca Gül abla yardım etti. Aradan zaman geçti ve annemin ultrason görüntüsünde ikiz bebekler görününce sevincimiz de ikiye katlandı. Babam İnşaat Demiri Ankara firmasının yöneticisi olduğu için annemin doğumuna yakın gelecekti İstanbul’a. Bu zamana kadar hızlı geçen zaman artık geçmiyor gibiydi. Kardeşlerimin dünyaya gelmesini büyük bir heyecanla beklerken en büyük destekçim can dostum Yasemin hep yanımdaydı. Babam İstanbul’a geldi ve çok geçmeden annem doğum yaptı. Bir kız ve bir erkek kardeşim oldu. Öyle sevimli ve küçüktüler ki dokunmaya kıyamıyordum.

Annem için zorlu bir süreç başlıyordu. Normalde bir bebekle ilgilenmek çok zor iken annem iki bebek ile ilgilenecekti. Onların bakımı, uykusu, beslenmesi çok zor olacak. Ama anneme doğumundan itibaren Gül abla çok yardımcı oldu. Ben eğitimim dolayısıyla anneme çok yardımcı olamıyorum. Yaseminle hedeflerimize doğru ilerlemek için sürekli ders çalışıyorduk. Ben polis olmak için çabalarken Yasemin bilgisayar programcısı olabilmek için çabalıyordu. Neyse ki heyecanla beklediğimiz üniversite sınavına girdik ve şimdi hedeflerimize doğru ilerlemek için sınav sonuçlarımızı bekliyoruz.

iofir