Ankara Bir Başka

Ankara Bir Başka

Doğduğum ve büyüdüğüm şehir olan Ankara’ nın her bir semti her bir sokağı bambaşka insanlarla doludur. Dünyanın her bir yerinden gelmiş yada göç etmiş insanlar vardır. Memleketim olduğu için değil ama insanlarının o sıcak kanlılığını vicdanını merhametini size tarif edemem. Yazları çok sıcak olup kışın ise tam aksine dondurucu bir soğukluğu vardır memleketimin. Diğer büyük şehirlere göre ortamı daha sıcak ve daha sakin bir şehir diyebilirim. Yaşam açısından da daha uygun olup her bütçede bulunan insana hitap ettiği ortada. Türkiye’nin Başkenti olan Ankaraya hiç gelip görmemiş olan insanlarda ön yargıyla yaklaşan insanlar çok var Sosyal medyada bazen yapılan dalgacı yorumlara anlam veremiyor insan.

Hiç gelip görmedikleri bir şehir hakkında nasıl bu kadar kesin ve katı konuşabiliyorlar tartışılır.  Yaşamımı da sürdürdüğüm için bugünkü yazımda ayrı olarak yer vermek istedim ama gerçekten de arayıp bulamayacağınız hiç bir şey yok bir tek şey hariç oda deniz evet Ankarada deniz yok ama enfes bir göl var tabiki de denizin yerini tutmaZ ama burada yaşam sürdürmeye alışan insanlara göl başı yeterli geliyor. Örneğin; Mevsim farkı olmadan ailemle bir hafta sonu arabamıza atlayıp göl başına gittiğimizde ünlü bir mekan olan büyülü bahçede enfes bir hafta sonu geçirebiliyoruz. A dan Z ye geniş bir menü içerisinde yok yok diyebilirim.

Et, Tavuk, Sebze her kesim ve her yemek tercihi düşünülerek hazırlanmış menülere sahip. İster kendiniz pişirip mangal keyfi yapıyorsunuz isterseniz sipariş verip yetkili arkadaşlar kendi mutfaklarında hazırlıyorlar. Koskoca bahçesinde çocuklu aileler için muhteşem bahçesi ve oyun alanıyla keyifli bir gün geçirebiliyorsunuz. Bu kadarla kısıtlı değil tabi kii gezilecek daha bir çok yer var. Yapılacak gezinin en başında gelen yer ülkemizin en iyi mimarisi olan Anıtkabir. Daha sonra birden fazla müze barındırmakla mükellef olup yanı sıra da caddelerine uğramadan Ankarayı gezmiş olmazsınız tabi ki Karanfil, 7. cadde, Tunalı Hilmi gibi buluşma mekanları da bir sürü. Alışveriş yapmanızı sağlayacak mağazalar aynı zamanda gezerken yorulduğunuzda dinlenebiliceğiniz mekanlarla dolu.

Akşam evde sıkıldığınız zaman dışarı çıkmak istediğinizde de bir çok parkıyla da bilinir en başta ise kuğulu park gelmekle birlikte Diğer Parklar ise: Abdi İpekçi Parkı, Gençlik parkı,Kurtuluş Parkı, Seğmenler Parkı Altın park, Ankara  Göksu Park,Botanik Parkı, Güven parktır. Bu sebepten Ankara gezip görülebilecek bir yerdir mutlaka bir yaz tatilinizi bahsetmiş olduğum ve daha bahsedemediğim yerleri de gezip görerek duygularımı ve düşüncelerimi anlamanızı isterim.

iofir