90’larda Çocuk Olmak

90’larda Çocuk Olmak

90’larda çocuk olmak hemen hemen her çocuk için  oldukça değerli ancak bu çocukluğu Ankara’da geçirmiş olmak daha da değer kazandırmaktadır. 92 Ankara doğumluyum Listenin bir kısmını 90’ların yarısında geçirdiğim 5 yıllık çocukluk anılarımın bıraktıklarından yola çıkarak anlatmaya çalıştım. Geriye kalan yıllarda, yetişemediğim ve yetişemediklerimi ise o meşhur 10 yıl boyunca çocukluklarını Ankara’da doyasıya yaşamış arkadaşlarımdan dinlerken zaman zaman hayallere daldım kimi zamansa oldukça erken evlenmelerine rağmen beni geç kucaklarına alan aileme üzgünlüğümü ifade ederken geçirdim. Babam nervürlü çelik Ankara sektöründe bilindik ustalarından annem ise Ankara oto kiralama sektöründe çalışıyordu oldukça yoğun geçen çalışma hayatları içinde bende bir yerlerde büyümeye çalışıyordum.

Sokak oyunları ve evlerdeki oyuncaklarla büyümeye başlamış bir nesil için Atakule’deki Dream Land büyülü bir dünyaya girişinizin kapısıydı diyebilirim.

Dream Landdan çıktıktan sonra  Pizza Hut’ın bugün çıkardığı pizza ile alakası olmayan pizzasının şimdilerde özlediğimiz lezzeti ve meşhur Atakule Kumpircileri biz oynamaktan acıkan çocuklar için en güzel tercihlerdi.

Ankara dışından misafir geldiği zamanlarda insanların hemen görmek istediği ilk durak Anıtkabir ziyaretiydi. Aslanlı Yol’da fotoğraflar çekilir, misafirler şehirlerine döndükleri takdirde hemen gerine gerine anlatırlardı. Hafta sonu hayvanat bahçesi ziyaretler Atatürk Orman çiftliği harika lezzetler yemek  dondurma keyfi derken mükemmel zamanlar geçirmek paha biçilemezdi.

Çocukluğunun hemen hemen her dakikası sokaklarda harcayan bir nesil için nüfus sayımları ölüm gibi geçerdi:) O gün evden sayım işlemi bitse bile çıkılamazdı, bugün memur gelse de sokağa çıkıp oyun oynasak beklentisiyle zamanı doldurmaya çalışırdık.

Şimdilerde tabelalarına bakarak hiç geçirdiğimiz Kavaklıdere ve Akün Sinemaları 90’lar çocuklarının sinema salonları arasındaydı..

Karne aldık mı Dosdoğru Gençlik Parkına giderdik ışıklı oyuncaklar en güzel hediye idi Bazı çocuklar Demet lunaparkını severlerdi.

Çocukluk her daim unutulmayan anılar ile dolu olduğunda daha da bir sevilir gözlerinizin içi parlıyorsa anılar hala taze ve sıcacıksa harika çocukluk geçirmişsiniz demektir.

iofir